Osiągnięcia
Historia i osiągnięcia sekcji pływackiej.
I rok – 2005 „Początek”
Pierwszy nabór na zajęcia nauczania pływania i od razu 60 dzieci z urodzonych w 1998 roku. Pierwsze zajęcia i… zanurzanie twarzy i głowy. O zawodach na razie nikt nie myśli oprócz trenera , ale zabawa jest przednia.
II rok – 2006
Rocznik 1998 już pływa dwoma stylami i zaczyna „żabkę”. Ruszył kolejny nabór. Dzieci urodzone w 1999 roku wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zaczęły zajęcia. Dołączył do nas chłopiec z rocznika 2000 - Damian Zarzycki. Na zawody jeszcze nie jeździmy
III rok – 2007
Rocznik 1998 już pływa czterema stylami. O rok młodsi uczą się klasyka, ogólnie dobrze idzie. Fajnie radzi sobie nasz najmłodszy pływak o imieniu Damian. Niestety nie robiliśmy nowego naboru „Spartan” w tym roku.
Nasze pierwsze wyjazdowe zawody!!!
W listopadzie byliśmy na zawodach z cyklu Laur Lubelskiego Koziołka w Lublinie. „Fajerwerków” nie było, ale kilka miejsc w pierwszej dziesiątce to fajny wynik
IV rok – 2008
Kolejny nabór, to już trzeci rocznik! Przygodę z pływaniem zaczynają dzieci z rocznika 2001. Będzie fajna ekipa.
Pierwsze Mistrzostwa Województwa Dzieci 10 lat i pierwsze dwa medale w historii klubu. Wicemistrzostwo województwa zdobyła Katarzyna Łubiarz na dystansie 50 metrów stylem motylkowym. Brązowy medal na 100 metrów stylem klasycznym zdobył Kacper Sawa.
Sześć rund zawodów o Laur Lubelskiego Koziołka i wszystkie wygrane przez Damiana Zarzyckiego. Był najlepszy w końcowej klasyfikacji i otrzymał „olbrzymi” puchar
V rok – 2009
Przerwa w naborze!
Pierwsze zwycięstwa w zawodach rangi wojewódzkiej.
Mistrzostwa Województwa Dzieci 10 i 11 lat:
- I miejsca Natalii Mizak na 100 m. stylem grzbietowym i zmiennym oraz II miejsca na 50 m. stylem dowolnym i 200 m. stylem grzbietowym
- II miejsca Macieja Paszko i Katarzyny Bielak na 50 m. stylem motylkowym
- III miejsce Patrycji Kościk na 100 m. stylem grzbietowym.
Laur Lubelskiego Koziołka i znowu Damian najlepszy w końcowej klasyfikacji.
Po raz pierwszy wystartowaliśmy w Lidze Wojewódzkiej Dzieci i Młodzików od pierwszej do ostatniej rundy, a było ich siedem. Świetnie prezentowały się nasze sztafety, które systematycznie stawały na podium. Na indywidualne sukcesy w lidze trzeba jeszcze poczekać.
VI rok – 2010
Nawiązaliśmy owocna współpracę ze Szkoła Podstawową im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju. Kolejny nabór, tym razem dzieci z rocznika 2003 zostały przydzielone do dwóch klas sportowych.
Wielki sukces !!!
I miejsce w Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski Dzieci 10 lat Damiana Zarzyckiego na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym oraz III miejsca na 100 m. stylem grzbietowym i 200 m. stylem dowolnym. Trzy medale głównej imprezy w tym ten najważniejszy.
Po raz pierwszy w Biłgoraju odbyła się Liga Wojewódzka Dzieci i Młodzików. W końcowej klasyfikacji nasz klub zajął IV miejsce.
Trzeci raz z rzędu Damian Zarzycki okazał się najlepszy na finiszu lubelskiego koziołka.
Cztery tytuły Mistrza Województwa zdobył Damian Zarzycki w kategorii dzieci 10 letnich. Był bezkonkurencyjny na 100 m. stylem grzbietowym i zmiennym oraz 200 m. stylem grzbietowym i dowolnym. W kategorii 11 lat III miejsca Natalii Mizak na 100 i 200 m. stylem grzbietowym.
W Kraśniku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Województw, w których nasz rocznik 1998 zdobył drugie miejsce. Do tego Patrycja Kościk i Adrian Misiarz wywalczyli awans na zawody centralne. Byliśmy na Mistrzostwach Polski Młodzików 12-lat w Ostrowcu. Pojechaliśmy tam po doświadczenie, ostatecznie 25 lokata Adriana i 31 Patrycji.
Na zakończenie roku byliśmy na Otwartych Mistrzostwach Warszawy. Była to dla nas pierwsza taka impreza na 50-metrowej pływalni i od razu zdobyliśmy 13 medali. Bezkonkurencyjny okazał się Damian Zarzycki, który wygrał wszystkie sześć swoich startów.
VII rok – 2011
Zachowaliśmy ciągłość naboru nowych dzieci, tym razem przy szkole utworzona jest jedna klasa sportowa rocznik 2004.
Główne Mistrzostwa Województwa w Kraśniku(50 m.) i aż 18 medali w kategorii 1999-1998… tego jeszcze nie było Największy sukces w tych zawodach odniosła Patrycja Kościk, która wygrała wszystkie swoje starty na dystansach grzbietowych.
Zimowe Mistrzostwa Województwa w Puławach i kolejne 13 medali Tym razem dwa Mistrzostwa Województwa wywalczył Adrian Misiarz na 50 i 100 m. stylem klasycznym.
Niewiele gorzej wypadali nasi w Mistrzostwach Województwa Dzieci 10-11 lat. „Spartanie” z Puław przywieźli 9 medali. I miejsce na 100 dowolnym zdobył Damian Zarzycki.
Na podsumowaniu Ligi Wojewódzkiej, w której zajęliśmy ostatecznie 6 miejsce Damian Zarzycki otrzymał statuetkę dla drugiego zawodnika całej ligi (w swojej kategorii wiekowej).
Najlepsi w województwie!
Duży sukces odnieśli nasi przedstawiciele z rocznika 2001 zdobywając I miejsce w Drużynowym Wieloboju Pływackim .
Po raz kolejny(chyba już czwarty) Damian Zarzycki był najlepszy w koziołku.
VIII rok – 2012
Szkolimy już sześć roczników, tym razem w klasie sportowej jest rocznik 2005. Jest nas już trochę
Najstarsi byli na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 14 lat w Olsztynie. Wypadliśmy całkiem niezłe, mieliśmy pierwsze finały, w tym ten najważniejszy - „A”. Jednak do medalu jeszcze daleko…
- VII m. 100 m. stylem klasycznym Adrian Misiarz
- XI m. 50 m. stylem grzbietowym Partycja Kościk
Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 14 lat w Szczecinie i trzy finały „A”…
- VIII m. 200 m. stylem grzbietowy Patrycja Kościk
- XI m. 50 m. stylem klasycznym Adrian Misiarz
Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w zawodach za granicami naszego kraju. Puchar Popradu im. Filipa Lutza na Słowacji był dla nas bardzo udany. Ośmiokrotnie stawaliśmy na podium w tym trzy razy na jego najwyższym podium(Patrycja Kościk, Damian Zarzycki, Adrian Misiarz).
Rocznik 2001 był ponownie najlepszy w województwie w Drużynowym Wieloboju Pływackim w Puławach. Wśród młodych „Spartan” najlepiej zaprezentował się Artur Skubisz, który czterokrotnie stawał na podium, a jego wynik na 200 m. stylem dowolnym dał mu zwycięstwo i uplasował go w pierwszej dziesiątce wyników w kraju.
Na Mistrzostwach Województwa Dzieci 11 lat zdobyliśmy 6 medali. Mistrzynią Województwa na 100 zmiennym została Wiktoria Hałka.
Na koniec 2012 roku zdobyliśmy historyczne, bo pierwsze na podium III miejsce w Lidze Wojewódzkiej Dzieci i Młodzików. Artur Skubisz otrzymał statuetkę dla najlepszego zawodnika ligi w kategorii 11 lat.
IX rok – 2013 - ale ten czas leci…
Mamy pierwszy medal Mistrzostw Polski Juniorów!
Zdobył go Adrian Misiarz na dystansie 100 metrów stylem klasycznym. Trzeba podkreślić, że strata do drugiego miejsca to 0.01 sekundy a do mistrzostwa 0.12. Ale się działo Adrian był jeszcze IV na 50 klasykiem ze stratą 0.02 sekundy do podium. W Dębicy Patrycja Koscik pływała w trzech finałach „B”. Jej najlepsza lokata to 12 na 100 m. stylem grzbietowym.
Na Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 15 lat w Oświęcimiu, czyli na długim basenie już tak rewelacyjnie nie było… Ale pięć finałów „A” to najwięcej jak do tej pory. Trzeba podkreślić, że na tych zawodach były najładniejsze koszulki okolicznościowe jak do tej pory Oto lokaty:
Adrian Misiarz
- V miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów 15 lat w pływaniu Oświęcim 2013 na dystansie 100 metrów stylem klasycznym
- VI miejsce na 200 metrów stylem klasycznym
Patrycja Kościk
- VI miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów 15 lat w pływaniu Oświęcim 2013 na dystansie 50 i 200 metrów stylem grzbietowym
Tempa nie zwalniają młodsi Spartanie z rocznika 2001, którzy czekają na swoje pierwsze mistrzostwa. Do tego czasu rywalizują i to z powodzeniem na arenie wojewódzkiej. Po raz kolejny okazali się najlepszy w województwie w Drużynowych Mistrzostwach Młodzików 12 lat w Kraśniku. Do wyróżniających osób trzeba zaliczyć Wiktorię Hałkę, Artura Skubisza i Pawła Kłubko. Należy podkreślić, że wyżej wymienione osoby, bardzo często stawały na podium(również na jego najwyższym stopniu) Ligi Wojewódzkiej Dzieci i Młodzików.
Powstaje kolejna pierwsza klasa sportowa rocznik 2006. Po trzech latach nauki z dwóch oddziałów sportowych rocznik 2003 utworzony został jeden. Ciągle rozszerzamy szkolenie o kolejne grupy dzieci w ramach zajęć popołudniowych.
X rok – 2014 coś się zaczyna a coś…
Tym razem bez medalu na głównych imprezach…
Nasi najstarsi Spartanie wrócili z Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski 16-latków, bez medalu ale na osłodę wystartowali w rekordowej ilości finałów „A”, bo aż w pięciu Zarówno Adrian Misiarz jak i Patrycja Kościk zajęli VII miejsca na 50 i 100 metrów swoimi stylami.
Letnie Mistrzostwa również odbyły się w Gorzowie. Tym razem na 50 metrowej pływalni Adrian zanotował dwa finały. Na najkrótszym dystansie żabkarskim uplasował się na VI miejscu, natomiast na 200 metrów był siódmy. Powracająca po kontuzji Patrycja nie zdołała zakwalifikować się do finałów. Ostatecznie jej najlepsza lokata to IX na 50 metrów stylem grzbietowym.
Dla Adriana i Patrycji rok 2014 był zakończeniem pewnego rozdziału w ich sportowej karierze i otworzeniem nowego. Od września nasi reprezentanci rozpoczęli naukę oraz treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie.
Do grona najlepszych w województwie dobijają się Spartanie z roczników 2003 i 2004. Na trzecim stopniu podium ligi wojewódzkiej stanął Jakub Droździel na 50 metrów stylem klasycznym. Miejsce niżej na tym samym dystansie uplasowała się Wiktoria Gil.
W Mistrzostwach Województwa dzieci 10 i 11 lat trzecie miejsce zajął Szymon Solak (50 m. stylem dowolnym). W pierwszej szóstce tych zawodów znaleźli się: Gabriel Oszajca, Jakub Mirek, Oliwia Róg, Wiktoria Gil, Maciej Żwirski, Idalia Młodowiec.
Drużynowo rocznik 2003 w kategorii 11 latków zajmuje drugie miejsce i przegrywa tylko z Lublinianką w Drużynowy Wielobój Pływacki Dzieci 10 i 11 lat.
Zakończeniem roku był historyczny, bo pierwszy start Spartan w Mistrzostwach Polski Seniorów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rywalizacja z najlepszymi dała Patrycji i Adrianowi bezcenne doświadczanie. Oprócz poprawionych czasów udało się zakwalifikować naszej grzbiecistce do dwóch półfinałów na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym.
XI rok – 2015
W rocznikowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat Spartanie trenujący w SMS Kraków zdołali zakwalifikować się do siedmiu finałów A i pięciu finałów B. Najbliżej medalu była Patrycja Kościk, która w Ostrowcu Świętokrzyskim była czwarta na 200 metrów stylem grzbietowym. Dzielnie walczył na obu imprezach Adrian Misiarz, najlepsza jego lokata to ósma na 100 metrów stylem klasycznym w Gliwicach.
Dużym wydarzeniem było nasze uczestnictwo w Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Lublinie. Po raz pierwszy w historii klubu nasza reprezentantka wystartowała w finale. Ostatecznie Patrycja uplasowała się na dziesiątym miejscu na 200 metrów stylem grzbietowym.
Dobrze w 2015 zaprezentowali się młodsi Spartanie. Rocznik 2003 na Głównych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego popłynął bardzo dobrze:
Wiktoria Gil w klasyku zdobyła dwa medale – złoty na 100m. i brązowy na 50m, Jakub Droździel – srebrny na 200m. zmiennym, Jakub Mirek – brązowy na 200m. zmiennym, Gabriel Oszajca – brązowy na 800m. dowolnym.
Bardzo udanie zaprezentował się ten rocznik w Drużynowych Międzywojewódzkich Mistrzostwa Młodzików 12 lat gdzie jako drużyna wywalczył II miejsce w województwie i powrócił do domu z okazałym pucharem. Indywidualnie Wiktoria Gil zdobyła brązowy medal na 100m. klasykiem.
Na wyróżnienie zasługują sztafety tego rocznika w LWDiM, gdzie systematycznie stawali na podium tej imprezy.
Na ZMWL Wiktoria Hałka wywalczyła dwa medale. Była pierwsza na 100 i trzecia na 200 metrów stylem dowolnym.
XII rok – 2016
Dwie imprezy rocznikowe i dwukrotnie czwarte miejsce na 200 metrów stylem grzbietowym w Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat Patrycji Kościk. Ostatnie mistrzostwa rocznikowe naszych najstarszych reprezentantów zakończyły pewien etap w ich sportowej karierze. Nasz żabkarz Adrian Misiarz zarówno w Lublinie i w Opolu zajął XVI miejsce na 200 metrów.
Wiktoria Hałka na rocznikowych zawodach 15-latków w kraju plasuje się w trzeciej dziesiątce, ale na arenie województwa nadal jest w czołówce. Potwierdziła to zajmując II i III miejsce na MW stylem dowolnym. Również na Mistrzostwach Województwa dzieci 11 lat II miejsce na 100 klasykiem zajął Oskar Kłyż.
Na szczeblu wojewódzkim w Mistrzostwach Młodzików 13 lat medale zdobył Szymon Solak. Dwukrotnie był drugi na 100 i 200 metrów stylem grzbietowym.
XIII rok – 2017
Coś się zaczyna i kiedyś się musi skończyć. Po wielu latach Patrycja i Adrian nie reprezentują już naszego klubu w imprezach centralnych. Dziękujemy im za to wszystko co dla nas zrobili. Z klubem rozstała się również Wiktoria Hałka, życzymy jej powodzenia w SMS Lublin.
W imprezach centralnych (DWP) najlepiej wypadła drużyna 10-latków (rocznik 2007) zajmując w kraju 23 miejsce. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem bo na 24 miejscu został również przedstawiciel tego rocznika Paweł Bury. Bardzo dobrze zaprezentował się na Grand Prix w Lublinie Jakub Mirek zajmują na wszystkich dystansach żabkarskich trzecie miejsca.
W rywalizacji wojewódzkiej nadal wypadamy okazale. Drużynowo 10-latkowie w DWP uplasowali się na drugiej a 12-latkowie w DMM na trzeciej pozycji w województwie. Udowodniliśmy swoją siłę stając indywidualnie wielokrotnie na podium i to na jego najwyższym stopniu. Szymon Solak wśród 13-latków został Mistrzem Województwa na 100 grzbietem. Medale zdobywali również: Oskar Kłyż, Antoni Staszczak i Wojciech Nizio. Bardzo udane Mistrzostwa Województwa były dla zawodników 11-letnich którzy zdobyli łącznie aż 9 medali w tym ten najcenniejszy Pawła Wołoszyna. Pozostali młodzi medaliści to: Paweł Bury, Wojciech Papierz, Maksymilian Pawlos, Bartłomiej Obszyński i Maja Barwińska.
XIV rok – 2018
W imprezach centralnych (Drużynowy Wielobój Pływacki) świetnie wypadła drużyna 11-latków (rocznik 2007) zajmując 9 miejsce (2 w województwie). Warto podkreślić, że w pierwszej dziesiątce oprócz Fali Kraśnik były same topowe kluby z największych miast naszego kraju. Drużyna 10-latków uplasowała się na pozycji 17 (1 w województwie).
W rywalizacji wojewódzkiej nadal wypadamy okazale. W lidze wojewódzkiej Dzieci i Młodzików zajęliśmy po raz pierwszy miejsce 2. Fajnie na tej arenie prezentował się Antoni Staszczak, który kilkukrotnie wygrywał swoje starty. Medale zdobywali również: Szymon Solak i Oskar Kłyż. Bardzo udane Mistrzostwa Województwa były dla zawodników 10-cio i 11-letnich, którzy zdobyli łącznie aż 15 medali. Najlepiej w tej imprezie najlepiej wypadli: Miłosz Jagosiak, Paweł Bury, Paweł Wołoszyn, Amielia Cieślak, Milena Pintal, Maja Łukaszczyk i Nataniel Kobak.
XV rok – 2019
Rocznik 2007 potwierdził, że jest mocny. Powtórzył osiągnięcie z poprzedniego roku i zajął wysokie 9 miejsce w kraju (Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12 lat). Dobrze zapowiadający się rocznik 2009 uplasował się na 19 pozycji tych prestiżowych zawodów.
Wielkim sukcesem zakończyła się Wojewódzka Liga Dzieci i Młodzików, którą wygraliśmy po raz pierwszy w naszej historii. Zwycięstwo zapewniły nam dwa mocne roczniki 2009 i 2007. Mistrzostwa Województwa Dzieci 10-11 lat to 12 medali, a najbardziej błyszczeli w tej imprezie Michał Giruć, Kornel Kulanin, Martyna Łyczak, Hanna Staszczak i Marcel Jonczak. Wśród starszych najlepiej wypadli Szymon Solak, Damian Błaszczyk, Łukasz Kapusta, Antoni Staszczak i Paweł Bury.
XVI rok – 2020
Rozpoczął się rok 2020 i jeszcze dobrze się nie rozkręciliśmy a już pojawił się duży problem… Wirus i Covid-19!!! Zamknięcie szkół i pływalni, brak możliwości nauki i treningu. Zdążaliśmy tylko wystartować w Zimowych Mistrzostwach Województwa (zdobyliśmy 21 medali) i kilku regionalnych zawodach. Zostaliśmy zmuszeni do treningów w domu online (ćwiczenia siłowe, zwiększające ruchomość w stawach).
Wrzesień – otworzyli szkoły i pływalnie. Ruszyliśmy nadrabiać stracony czas. Efekty przyszły szybko bo w Głównych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego zdobyliśmy 23 medale oraz 3 miejsce w klasyfikacji medalowej. Wygraliśmy klasyfikacje medalowa Mistrzostw Województwa Dzieci 10-11 lat, brylowali w tej imprezie Patrycja Pieczykolan, Liliana Staroń, Marcel Jonczak i Michał Giruć. Wygraliśmy Ligę Wojewódzką Dzieci i Młodzików, po raz drugi z rzędu!!!