"Grzechy" pływaka
1. Nieodpowiednie odżywianie.
2. Małointensywa rozgrzewka.
3. Kwestionowanie poleceń trenera.
4. Zatrzymywanie się, odbijanie od dna podczas ćwiczeń i podciąganie się za liny.
5. Niepoprawne oddychanie.
6. Bezmyślne wykonywanie ćwiczeń.
7. Spóźnianie się.
Sposób odżywiania wpływa na zdolność do wysiłku (treningu), dostarcza organizmowi niezbędnych składników, przez co przygotowuje zawodników do następnych wysiłków oraz uzupełnia straty po poprzednim. Przy nieodpowiedniej diecie zmęczenie w naszym organizmie zacznie narastać, aż w końcu przejawi się w postaci przetrenowania. Nieodpowiednie odżywianie jest receptą na katastrofę w momencie, kiedy chcesz osiągnąć dobre wyniki i starasz się ukształtować swoje ciało.
Ad.2
Rozgrzewka przed rozpoczęciem treningu nie tylko pozwoli uchronić nas przed skurczami, zakwasami czy nawet kontuzjami, ale też przygotuje mięśnie do intensywnej eksploatacji i uczyni nasz trening bardziej efektywnym. A jednak, niektórzy młodzi zawodnicy niedoceniają jej znaczenia i zaczynają bezpośrednio swój trening, omijając etap rozgrzewki. Jednakże, kilka minut rozgrzewki może wystarczyć w zupełności, aby uniknąć później przykrości... W skład rozgrzewki powinny wchodzić ćwiczenia rozgrzewające oraz ćwiczenia rozciągające. Jak sama nazwa na to wskazuje, rozgrzewka służy do rozgrzania ciała, rozciągnięcia go, przed właściwym ćwiczeniem fizycznym. Z pewnością wiecie jakie elementy powinna zawierać rozgrzewka, trenerzy na pewno wam to niejednokrotnie przypominali. Ponoć idealna długość rozgrzewki powinna być równa około 10% czasu przeznaczonego na trening. Jeśli więc trenujecie jedną godzinę, rozgrzewajcie się 6 minut... Proste.
Ad.3
Takie zachowanie nie wpływa w żaden sposób dobrze na atmosferę pracy w klubie i motywację innych trenujących tam zawodników. W wielu klubach takie zachowanie jest karane wykluczeniem z treningu na jakiś czas, a w ekstremalnych przypadkach wydaleniem z klubu.
Ad.4
Tu nie ma się chyba nad czym rozpisywać. Wystarczy, że zacytujemy przepisy FINA: "nie jest dozwolone zrobienie kroku lub odbicie się od dna pływalni", "podciąganie się na linie nie jest dozwolone". To na zawodach, a czy na treningu nie przygotowujemy się do zawodów ??
Ad.5
Podstawy oddychania w wodzie:
- wdech nie może być zbyt głęboki
- podczas gdy głowa spoczywa pod powierzchnią wody, należy delikatnie wydychać powietrze nosem (podczas wydychania organizm człowieka wydala dwutlenek węgla co usprawnia pracę płuc)
- przede wszystkim trzeba postarać się aby oddech nie był kontrolowany przez panikę (czasami osoba której brakuje powietrza nabiera go w spontaniczny sposób i często dochodzi do tak zwanego zachłyśnięcia, co może spowodować utratę kontroli nad ciałem). Systematyczny i poprawny oddech podczas pływania daje nam wiele możliwości rozwinięcia wytrzymałości fizycznej i utraty poczucia bezsilności podczas treningów. To właśnie zła praca układu oddechowego doprowadza do problemów związanych z przemęczeniem i znużeniem podczas pokonywania długich dystansów. Brak prawidłowej wymiany gazowej może powodować silne zakwasy po treningu, co jest dość dokuczliwe dla sportowców. Należy zwrócić uwagę na technikę pływania podczas kraula, żabki, delfina czy grzbietu. To właśnie przez złą technikę możemy mieć problem z prawidłową wymianą gazową organizmu.
Ad.6
Bezmyślne wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych – to ruch i czas spożytkowany bezsensownie. Takie wykonywanie ćwiczeń nie pomoże nam w osiągnięciu kontroli nad naszym ciałem i mięśniami. Doświadczony zawodnik powie nam, że by osiągać jakiekolwiek wyniki w tym sporcie, trzeba zastanowić się przede wszystkim nad tym co chcemy osiągnąć. Postawienie sobie celów jest naszym zasadniczym zadaniem. Jeśli już je wyznaczymy, to wtedy możemy iść bez obaw na pływalnię, odnaleźć trenera, opowiedzieć mu o naszych planach i poprosić o ich weryfikację. Nie ma sensu samemu zaczynać treningu. Po pierwsze nie posiadamy na tyle doświadczenia i wiedzy ażeby samemu móc ułożyć stosowny zamiar treningowy, a do tego jeszcze jeśli zastosujemy nieodpowiedni zestaw ćwiczeń, to możemy sobie jedynie zaszkodzić.
Ad.7
Nigdy nie spóźniaj się na trening. Twój dzień powinieneś zaplanować tak, żeby zapobiec spóźnieniu. Na trening przychodź 10 min przed zajęciami. Spóźnione przyjście powoduje rozproszenie u trenujących, a także oczywiście braki treningowe u spóźniającego się.